Кожен професійний танцюрист починав із простого пліє, кухар — із яєчні, а художник — зі скетчей. Без доведення базових елементів до автоматизму не можна рухатись далі. Це все одно, що намагатися побудувати будинок без фундаменту: довго він не простоїть, та й до того ж виглядатиме дивно.
Все починається з основ, і, при належному зусиллі, перетворюється на відточену навичку, гідну захоплення.
Кожен, хто починав вивчати іноземну мову, стикався з особливим позначенням рівнів: замість “середненько” – B1, замість “як нейтив” – C2 і так далі.
Сьогодні ми обговоримо рівень Beginner (початківець), він же рівень А1 англійської, розберемо необхідну граматику і лексику, а також сформуємо загальні вимоги для статусу Beginner.
Поїхали!
Граматика А1

Так само, як не можна вимагати від початківця гімнасту виконати петлю Корбут, не можна очікувати від студента-початківця зрозуміти 3-d conditional, інверсію або модальні дієслова для вираження впевненості.
Рівень англійської мови А1 – це точка відліку, де формується міцна база знань. Він часто визначає, як складуться ваші справи далі, наскільки англійська вам «зайде» або «не зайде».
Ще не настав час громіздких і витончених конструкцій – в А1 ви знайомитеся з найпростішою граматикою і відточуєте її використання до автоматизму.
Насамперед студенти знайомляться з Present Continuous та Present Simple. Вони навчаються відчувати різницю між дією, яка виконується прямо зараз, і дією, яка є частиною повсякденної рутини.
Наприклад, I am sitting on the chair now (Я сиджу на стільці зараз) і I sit on the chair in the lessons (Я сиджу на стільці під час занять, тобто кожного разу, коли приходжу на урок).
Незмінною частиною Present Continuous є дієслово to be (бути, виявлятися). Вивчаючи рівень А1 англійської, студенти знайомляться з різними формами цього дієслова. Так як він видозмінюється в залежності від іменника, до якого він прив’язаний, важливо зазубрити всі його форми.
Наприклад, I am a teacher. – Я (є) вчитель.
You are a student. – Ти (є) студент.
He is a doctor. – Він (є) лікар.
У всіх трьох реченнях ми використовували дієслово to be, але скрізь воно представлене різними формами — am, is, are.
Наступний пункт – обчислювані і незліченні іменники. Щоб успішно закінчити рівень англійської А1, необхідно розуміти, що, наприклад, water (воду) не можна порахувати, а ось glasses of water (склянки води) можна.
Модальні дієслова також є у програмі, проте на початковому етапі їм не приділяється багато часу. Вони поступово додаються — наприклад, студенти запам’ятовують, що є can (може) і must (повинен), і що після них не ставиться частка to.
Крім цього, програма А1 включає знайомство з займенниками, Possessive adjectives (присвійними прикметниками) і Possessive pronouns (присвійними займенниками).
Самостійно та правильно вивчити такий пласт важливої граматики складно, тому найкраще розпочати знайомство з англійською на курсах іноземних мов.
Лексика А1

Активний словниковий запас на початковому рівні вивчення англійської становить приблизно 700 слів, а пасивний — вдвічі більше, близько 1400. Визначити точну кількість складно, та й, якщо так замислитись, не потрібно. Зрештою, можна знати напам’ять весь словник, і навіть не вміти правильно використовувати лексику.
Тому ми пропонуємо зосередитись на темах, які включені до рівня англійської А1:
- Вітання. Студенти навчаються представляти себе співрозмовнику та запам’ятовують стандартні прості фрази для підтримки діалогу при знайомстві.
- Про себе. Звідки родом, місце проживання, захоплення, переваги у їжі тощо.
- Сім’я. Склад сім’ї, опис їхньої зовнішності загалом.
- Погода. Короткий опис погодних умов.
- Предмети гардеробу. Базовий одяг.
- Замовлення їжі. Назви деяких страв, що дозволяє зробити замовлення у ресторані.
Студенти спілкуються короткими пропозиціями. Головна мета на даному етапі – правильно донести свою думку, без зайвих деталей. Англійська для початківців відразу привчає новачків до розмов. Багато шкіл зосереджують свою увагу саме на говорінні. Якщо раніше 90% занять найчастіше проходило в режимі «сказати рідною мовою — перекласти — завчити», то зараз студенти занурюються в англомовне середовище з першого уроку. Такий підхід у рази ефективніший: вже після перших кількох занять, студенти можуть підтримати простий діалог англійською.
І без усякого зубріння!
Що дає А1 рівень англійської

Beginner – це вступний курс. Закінчивши його, ще зарано замислюватися про бізнес-курси, підготовку до вступу до закордонного ВНЗ або пошук роботи в іноземній компанії.
Ви повинні усвідомлювати, що зараз відбувається закладення фундаменту. Від того, наскільки він буде міцним, залежить ваш розвиток в англійській. Погодьтеся, незручно вийде, якщо ви знатимете найскладніші вирази з фразовими дієсловами та ідіоми, але при цьому робитимете купу помилок у Present Simple або модальних конструкціях.
Після А1 ви можете продовжити вивчати англійську онлайн. Попереду ще багато цікавого, а наступним етапом для вас буде рівень А2 англійської. Тут ви вивчите минулий час Past Simple і минулі форми дієслова to be, навчитеся порівнювати прикметники (easy – easier – the easiest (легкий – легше – найлегший) і багато іншого.
До того ж, А1 є надихаючим рівнем. Тут англійська ще не кидає вам виклик і не заплутує різними відтінками одного й того самого слова. Натомість ви починаєте говорити іншою мовою і почуваєтесь впевненіше — у житті, поїздках та роботі.
Як дізнатися свій рівень

Найточніший варіант – тестування. Ви можете пройти онлайн тест на рівень англійської або записатися на свого роду співбесіду в мовній школі. Зверніть увагу, що другий варіант є більш надійним, оскільки онлайн-тести часто не здатні оцінити ваш розмовний рівень.
Якщо ви ніколи раніше не стикалися з англійською, вам не потрібно проходити тестування перед записом на курси – ви автоматично потрапляєте під програму Англійська з нуля.
Можливо інша історія. Наприклад, ви давно вчили англійську в школі, проте 99% інформації вже забули і хочете ще раз все повторити, щоб заповнити прогалини. Тут вам підійде програма з нуля.
Закінчивши курс, ви складаєте тестування, щоб отримати офіційне підтвердження рівня. Однак навіть без офіційної перевірки ваш рівень англійської — А1, якщо:
- Ви сприймаєте англійську мову на слух і розумієте загальну суть сказаного, за умови, що спікер говорить повільно.
- Ви розумієте прості пропозиції реклами, газетах, на постерах.
- Ви можете підтримувати елементарні діалоги, наприклад, у магазині чи кафе.
- Ви вмієте ставити прості питання про захоплення та уподобання інших людей.
- Ви знаєте, як запитати, звідки людина, ким вона працює і який у неї сімейний стан.
- Ви можете скласти просту розповідь про себе: хто ви, звідки ви де ви живете, що вам подобається/не подобається і т.д.
- Ви можете заповнити інформацію про себе (наприклад, форма у готелі).
- Вам не складно написати просте вітання.
Шлях до рівня А1 займає в рази менше часу, ніж до більш «дорослих» рівнів. В середньому вам знадобиться 60-80 годин навчання. У Callan-методі А1 — це перші два стейджі, тобто 24 уроки. Однак, враховуйте, що для кращого засвоєння матеріалу на один урок книги може піти 2-3 заняття в класі.
Рівень англійської А1: що потрібно знати
Підсумуємо все у таблицях.
Граматика
Конструкція | Приклад |
Present Continuous (ствердження-запитання-заперечення) | I am writing. – Я пишу.Am I writing? – Я пишу?I am not writing. – Я не пишу. Susan is speaking. – Сьюзен розмовляє.Is Susan speaking? – Сьюзен розмовляє?Susan is not speaking. – Сьюзен не розмовляє. |
Present Simple (ствердження-запитання-заперечення) | You like coffee. – Ти любиш каву.Do you like coffee? – Ти любиш каву?You don’t like coffee. – Ти не любиш кави. Peter reads a lot. – Пітер багато читає.Does Peter read a lot? – Пітер багато читає?Peter doesn’t read a lot. — Пітер не багато читає. |
Модальні дієслова | I can swim. — Я вмію плавати.We must study. — Ми повинні вчитися. |
Possessive Adjective + Possessive Pronoun | This is her bag. — Це її сумка.This bag is hers. — Ця сумка — її. |
Форми to be | I am — Я є.You are — Ти є.He/She/It is — Він/Вона/Воно є.We are — Ми є.You are — Ви є.They are — Вони є. |
Обчислювані/незліченні іменники | I read many books. — Я читаю багато книг.He doesn’t drink much coffee. — Він не п’є багато кави. |
Лексика
Тема | Приклад |
Про себе | My name is Kate. I’m 24 years old. I am a manager. I like walking and reading. |
Вітання | Hello Kate! Nice to meet you!How are you today? |
Сім’я | Mr Brown has got a wife and two children — a son and a daughter. |
Погода | The weather is cold today.It is sunny. |
Предмети гардеробу | This is a coat.The hat is red.The shirt is big. |
Замовлення їжі | I want to have some pizza.Give me some bread please. |
Smile School рекомендує

Ми сподіваємося, що А1 рівень англійської зарядить вас на подальше вивчення та вселить впевненість у своїх силах. Кожна людина може заговорити іншою мовою – хтось раніше, хтось пізніше. Те, скільки ви залишатиметеся новачками, залежить від вашої мотивації та готовності працювати.
Документальні фільми на Netflix, романи Стівена Кінга та розуміння тонких жартів в оригіналі ще попереду. А поки що працюємо над міцним фундаментом.
Ось що ви можете зробити:
- Встановіть собі програму. По дорозі на роботу, в обідню перерву або ввечері у вільний час не дивіться чергове відео на YouTube. Натомість відкрийте той же DuoLingo або платформу Callan і закріпіть пройдений матеріал.
- Більше читайте. Існує ціла серія книг, розрахована на студентів початкового рівня. Ви можете читати спрощену версію улюблених романів, принагідно вивчаючи нові слова та конструкції.
- Не бійтеся зробити помилку. Помилки – частина процесу. Більше кажіть, помиляйтеся, виправляйтеся. Мовчання не наблизить ваш прогрес.
Робіть більше вправ на граматику. Ваше головне завдання в А1 – засвоїти граматичні конструкції. Тому якщо ви щось не зрозуміли на занятті, рекомендуємо перепитувати в класі і робити тематичні вправи вдома.