Proficiency можна порівняти із золотом Олімпійських ігор: колосальна робота, роки підготовки та тисячі годин відпрацювання складних елементів. І ось нарешті – перемога.
Як і до золотої медалі, до найвищого рівня володіння англійською доходять не всі. Не тільки тому, що це складно: більшість навчає англійську для роботи та навчання, а у професійній та освітній сфері можна комфортно поводитися і з рівнями В2 чи С1.
Однак саме С2 перетворює просте «Я знаю англійську» на «Я знаю англійську як рідну мову».
Важливе та цікаве про найелітніший рівень — читайте нижче.
Граматика С2

Дорогою до вершини студентам довелося зіткнутися з різними викликами та випробуваннями. І от коли заповітна вершина вже зовсім близько, до чого ще потрібно готуватися після Mixed Conditionals і фразових дієслів?
До винаходу нового граматичного часу?
Чумовий мікс Perfect+Continuous+Modal+Conditional?
Битві із драконом?
Насправді все набагато простіше. C2 рівень англійської не здивує вас неймовірними відкриттями у світі граматики, але швидше за структурує все те, що ви вже вивчили.
Студенти продовжують знайомство з листом — цього разу навчаються писати есе, статті та історії. Програма рівня включає розбір структури тексту, логічного оповідання та відповідного вокабуляра.
Особлива увага приділяється правильному використанню прийменників та артиклів – наприклад, у таких фразах, як in church, at hospital, to school. Студенти розбирають різницю між фразами at university та at the university, відточують навички використання певного артикля the.
Все ще триває боротьба із фразовими дієсловами — як із уже пройденими, так і новими. Щоправда, рівень англійської С2 робить їх не такими страшними.
Крім усього вищепереліченого, студенти більше уваги приділяють формуванню іменників. Вони знайомляться з поширеними суфіксами (-ness, -ment, -ence та іншими) та приставками (pro-, anti-, dis– та іншими).
З відносно нового – Reduced relative clauses (скорочені додаткові пропозиції). Так як у будь-якій розмовній мові люди тяжіють до спрощення структур, скорочені придаткові пропозиції досить популярне явище в англійській. Ви, напевно, стикалися з ними, але не звертали уваги.
Наприклад,
The girl who is wearing the yellow hat is my sister — The girl wearing the yellow hat is my sister.
На відміну від попередніх рівнів, C2 рівень англійської більше наголошує на стилістиці, а не на розбір граматичних часів.
Лексика С2

Якщо відповісти на питання «Що потрібно знати на останньому рівні вивчення мови» більш детально, ніж «Всі», то вийде приблизно такий список (згідно з оцінкою British Council):
- Студент легко розуміє практично все, що чує або читає
- Студент може узагальнювати інформацію та аргументи з різних усних та письмових джерел та представляти їх зв’язно та лаконічно
- Студент може виражатися спонтанно, дуже швидко і точно, розрізняючи тонші відтінки значення навіть у складних ситуаціях
На С2 рівні англійського слова стають складнішими, ніж С1. Ви просто продовжуєте поповнювати свою скарбничку корисною лексикою. Часто люди, які вчать мову, звучать офіційніше, ніж безпосередньо носії. Тому вашим завданням стає вивчення сленгових виразів, щоб зробити мову живішою. Іншими словами, вам слід відійти від зазубрених стандартних фраз і навчитися звучити так, ніби ви прожили 10 років десь у Манчестері чи Нью-Йорку.
А ось як це зробити – розповімо трохи нижче.
Вам варто звертати більше уваги на різноманітність акцентів та діалектів. Програми мовних шкіл передбачають два класичні варіанти — американський та британський, але це далеко не все. Тому навіть із рівнем Fluent ви ризикуєте відчути себе так, ніби ніколи в житті не вчили англійську.
Меч вже викований, його залишилося лише відполірувати — у вас колосальний словниковий запас, настав час переходити на відточування інших навичок, наприклад, вимови.
Що дає С2 рівень англійської
За великим рахунком, все те ж саме, що і С1, проте зі своїми перевагами. Дійти до фінального рівня вивчення мови — все одно, що дійти до фінального рівня важкої та цікавої гри: відчуваєш неймовірну гордість за себе і чекаєш, чим все закінчиться. В англійській немає фінального боса, зате є безліч варіантів, куди рухатися далі.
Fluent дає вам чудову можливість комфортно вчитися, працювати та жити практично у будь-якій країні на земній кулі. На досягнення таких висот доведеться витратити як мінімум 3 роки свого життя, проте після цього ви спокійно зможете називати англійську практично рідною. Вам необов’язково перебувати за кордоном весь період навчання, проте у вашій щоденній рутині мають бути всілякі англомовні ресурси для постійної практики.
Для надходження або влаштування на роботу вам може знадобитися сертифікат, що підтверджує ваш високий рівень за CEFR. Залежно від країни, це може бути оцінка від IELTS, TOEFL або Кембриджського іспиту (CELA).
У реальному житті ви розумієте 99% мовлення, включаючи термінологію, сленг та підтекст. Таким чином ви можете стати повноцінним членом англомовного суспільства.
Як дізнатися свій рівень

Тестування знання англійської допоможе вам перестати ворожити і дізнатися напевно, який у вас рівень.
Однак не плутайте стандартне тестування з чимось більш серйозним, як IELTS. Останній – це не тестування, а іспит, до якого ви готуєтеся не один місяць, а також платите гроші за спробу скласти.
Тест визначення рівня часто безкоштовний. Його завдання – показати ваш рівень знань, щоб ви розуміли, над чим вам працювати і куди прагнути. Простіше кажучи, тест моніторить ваш прогрес, проте його результати не можуть бути офіційним підтвердженням рівня для іменитих компаній та ВНЗ.
Тестування на С2 рівень англійської нічим не відрізняється від своїх «молодших братів». Ви також проходите чотири блоки – Listening, Reading, Writing, Speaking. Ви також можете зробити це самостійно онлайн або спеціалістом офлайн.
Головне для вільної розмовної англійської – це вміння:
- без підготовки та з багатим вокабуляром поговорити на будь-яку тему: наука, мистецтво, соцмережі, сім’я, робота тощо.
- без проблем обговорити наукові та технічні теми — наприклад, пов’язані з новими винаходами та прогресом
- відчувати себе як риба у воді в соцмережах, читаючи профілі знаменитостей
- бути уважним до деталей, говорячи про архітектуру, літературу, фільми, кулінарії та інші теми
- говорити про фінанси та роботу
- комфортно почуватися у всіх сферах життя: здоров’я, хобі, повсякденна рутина
Найголовніший критерій — ви повинні вміти спілкуватися без рамок і затискачів, як рідною мовою.
Рівень Proficiency. Що потрібно знати
Підсумуємо все у таблицях.
Граматика
Конструкція | Приклад |
Prepositions and Articles | John is at university (i.e., John is a student).John is at the university (i.e., John is in a particular place — university). |
Word Formation | Regarding most issues, I’m pro-government. My antivirus program keeps my computer really safe. The words loke “greatness”, “enjoyment”, “acceptance”, “correspondence”, “membership”, etc. |
Essays, Articles, Reviews, Stories | “For young single adults, living alone is a better option than sharing accommodation.” Discuss. Most young single adults live either with family members or friends. However, these days, many are choosing to live on their own… …In conclusion, I feel that living alone is not the best option. Humans are social animals, and I would always prefer to be around friends or family, despite how annoying they can occasionally be. |
Reduced relative clauses | The pen which is on the table is mine — The pen on the tableis mine. |
Лексика
Ваш словниковий запас має бути достатнім для того, щоб спілкуватися з носіями мови на рівних незалежно від теми розмови: сім’я, хобі, організація проекту, еко-активісти, мистецтво або особливості англійської літератури епохи Ренесансу.
Smile School рекомендує

Найвищого рівня досягнуто — а що далі?
Усвідомлення того, що ваш рівень англійської С2 не повинно розслаблювати вас. Мова — це жива істота, яка до того ж досить примхлива. Він динамічно змінюється, тому вам потрібно постійно працювати над покращенням своєї англійської, відточуючи навички та вивчаючи щось нове.
У світі існує безліч варіацій англійської — наприклад, акценти: британська, американська, австралійська, шотландська та інші. Є ціла низка діалектів, які теж непросто зрозуміти. Так що ви ставите не крапку, а три крапки.
Ось кілька корисних звичок:
- Практикуйте сприйняття акцентів на слух. Знайдіть цікаві подкасти зі США, Канади, Австралії, Англії чи Ірландії. Звертайте увагу на людей, які не є корінними жителями Королівста та звертайте увагу на особливості їхньої мови.
- Беріть участь у академічних, професійних чи соціальних заходах, де розмовляють лише англійською. Без англомовного оточення ви не зможете відполірувати свій рівень. Тому намагайтеся більше спілкуватися з носіями мови у різних сферах.
- Дивіться фільми, серіали, новини. Стандартна, але, як і раніше, дієва порада.
- Намагайтеся зрозуміти не загальний концепт сказаного, а кожну деталь. Звертайте увагу на все, адже мова може приховувати сенс, сарказм, гумор чи натяк.
- Слідкуйте за новинами та культурними змінами англомовного суспільства. Так ви будете з ними на одній хвилі, що стане в нагоді в розмовах.
- Більше кажіть. С2 рівень англійської мовлення не терпить, тому не бійтеся спілкуватися і робити помилки. Так, навіть на топовому рівні це не злочин 😉