Блог

Міжнародні іспити з англійської мови

Кожному студенту, хто вивчає англійську мову, так чи інакше хочеться, щоб його старання оцінили. Здобути похвалу від викладача та повагу від знайомих, звичайно, приємно, але справжньою перемогою можна вважати складання міжнародного іспиту.

Не кожен готовий зробити такий крок. Більшість студентів задовольняються своїми оцінками за тест або фразами ‘Your English is good!’ від англомовних співрозмовників. Однак бувають ситуації, коли цього недостатньо, і потрібно підтверджувати свої знання англійської на вищому рівні.

Кому може знадобитися складати міжнародний іспит і які вони взагалі бувають — розбираємо нижче.

Кому і навіщо може знадобитися складати іспити

Витрачати час на підготовку, гроші на оплату іспиту та нерви на його складання — погодьтеся, на це піде лише людина, яка має певну мету. Для всіх вона різна, але, узагальнивши, отримаємо наступний приблизний список:

 • Вступ до іноземного ЗВО
 • Нова робота
 • Кар’єрні можливості
 • Переїзд до англомовної країни
 • Бажання отримати об’єктивну оцінку знань

Той факт, що у школі або на курсах ви отримували хороші оцінки з англійської, на жаль, не має жодного значення для зарубіжних компаній чи навчальних закладів. Вони хочуть бачити більш серйозний сертифікат.

Оцінити рівень знань досить складно. Наприклад, у школах вчитель може поставити оцінку «авансом»: або розуміючи, що учень добре знає мову, але випадково зробив помилку, або сподіваючись у такий спосіб дати стимул вчитися краще. Якщо ми говоримо про онлайн тести, які можна легко знайти в Google, ситуація не стане кращою, адже навіть якщо тест складений добре, він не зможе достовірно оцінити ваші розмовні навички та навички письма. Міжнародні іспити, у свою чергу, дозволяють отримати об’єктивну оцінку ваших знань. А щоб не довелося червоніти за отриманий бал, потрібно як слід підготуватися.

Які іспити бувають

Не всі американські ЗВО розглядають кандидатів із британським сертифікатом про знання мови та навпаки. Уточнити, який саме сертифікат схвалений у тому чи іншому університеті можна на офіційному сайті.

Якщо вам потрібен сертифікат для того, щоб влаштуватися на роботу, ви маєте більше свободи вибору. Багато роботодавців не такі категоричні в питаннях іспиту, який складали їхні іноземні співробітники. Втім, варто взяти до уваги, що в штатах все ж таки віддається більше переваги екзамену TOEFL, у той час як у Великобританії, Новій Зеландії та Австралії котирується IELTS.

Для навчання, роботи чи міграції також підходить Кембриджський іспит. З його результатами ви можете вступити до безлічі європейських та американських ЗВО, а також підвищити свої шанси на успіх, надсилаючи резюме до міжнародної компанії на кшталт Coca-Cola або Nestle.

Є іспити для викладачів, які планують виїхати за кордон. Знову ж таки, для іншої країни недостатньо диплому про закінчення педагогічного університету. Знання та навички мають потрібно оцінити за міжнародними критеріями.

Крім перерахованих вище, існують ще іспити з бізнес-англійської та дитячі іспити.

Але про все докладніше.

Досьє: TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL — американський іспит, який перевіряє рівень вашої академічної англійської мови. Тобто екзаменатори дивляться, наскільки вільно ви можете спілкуватися на наукові та освітні теми. Проводиться у форматі комп’ютерного тесту. Для складання цього іспиту вам доведеться робити акцент саме на американському варіанті англійської.

Наприкінці ви отримуєте одну підсумкову оцінку — максимум 120 балів.

Де приймають

У більш ніж 8500 університетах, включаючи 100 найкращих ЗВО світу. Для переїзду в США або Канаду вам доведеться складати саме цей іспит.

Етапи

Читання. Вам пропонується прочитати 3-5 коротких текстів. Потім ви переходите до питань, що стосуються змісту текстів, де повинні вибрати правильний варіант відповіді із запропонованих. Час: 20 хвилин на кожен уривок.

Письмо. Ця частина складається із двох завдань. Перше полягає в тому, що вам потрібно написати твір на задану тему обсягом 300-350 слів. Для другого завдання вам потрібно прочитати текст і прослухати лекцію на одну тему, щоб потім узагальнити їх. Ви можете робити позначки, які потім використовуватимете у своєму тексті. Необхідний обсяг — 150-225 слів.

Говоріння. Потрібно прослухати фрагменти тексту або діалоги, а потім відповісти на 6 запитань, які стосуються прослуханих уривків. Усі відповіді ви повинні записати на комп’ютері. Тривалість кожного – 45-60 секунд.

Аудіювання. Ви прослуховуєте уривки на різні теми. Це можуть бути як лекції, так і повсякденні розмови студентів. Тривалість уривків — 40-60 хвилин. Під час прослуховування ви можете робити позначки, які стануть у нагоді при виконанні завдання. Після того, як ви прослухали аудіозаписи, вам потрібно вибрати правильну відповідь на запитання із запропонованих варіантів.

Термін дії

Сертифікат діє 2 роки після видачі. Цього періоду достатньо, щоб вирішити нагальні питання: вступити до ЗВО чи влаштуватися на роботу.

Хто видає

Некомерційна американська організація Educational Testing Service (ETS).

Вартість

Приблизно $245.

Досьє: IELTS (International English Language Test System)

IELTS — іспит, який перевіряє, наскільки добре ви знаєте англійську мову для роботи, навчання або імміграції в англомовну країну. Є два варіанти іспиту: General (загальний) та Academic (академічний). Іспит проводиться як у комп’ютерному, так і в паперовому варіанті. 

Тут робиться акцент на знання британського варіанту англійської мови.

В кінці ви отримуєте оцінку за кожен блок від 1 до 9.

Де приймають

Більш ніж 9000 ЗВО. Рідше цей іспит потрібний, щоб отримати канадську або австралійську імміграційну візу. Із країн: Великобританія, Австралія, Нова Зеландія.

Етапи

Читання. Потрібно прочитати три уривки на академічну тематику, а потім виконати завдання: заповнити пропуски в тексті, зіставити слова тощо). На кожен уривок виділяється 20 хвилин.

Письмо. Як і TOEFL, у цьому блоці потрібно виконати два завдання. Спочатку ви пишете твір на задану тему (обсяг 200-250 слів), а потім описуєте інфографіку.

Говоріння. Ви спілкуєтеся безпосередньо з екзаменатором. Для розігріву ви відповідаєте на загальні питання: про себе, хобі, сім’ю, інтереси. Потім ви переходите до монологу на певну тему, яка вибирається рандомно. Це має бути розповідь на 1-2 хвилини, після якої екзаменатор ставить вам кілька запитань на цю тему. Останнє завдання — це невелика дискусія на різні теми: робота, довкілля, сучасна література тощо.
Тривалість всього блоку — 12-14 хвилин.

Аудіювання. Ви прослуховуєте аудіозаписи і можете відразу відповідати на запитання в міру проходження блоку: на відміну від TOEFL, тут всі запитання вже видно.

Термін дії:

Два роки.

Хто видає

Спільне володіння: British Council, IDP Education, Cambridge English Language Assessment.

Вартість

Близько €200.

Досьє: CELTA, DELTA, TKT

CELTA, DELTA та TKT — іспити для викладачів англійської мови, які хочуть отримати серйозну конкурентну перевагу або поїхати працювати за кордон. Сертифікати підтверджують кваліфікацію викладача та серйозно позначаються на його професійній цінності. 

CELTA — це перший етап, початкова кваліфікація.

DELTA (Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages) — курс для досвідчених викладачів. Для проходження курсу у вас має бути досвід роботи викладачем не менше 2 років. 

TKT (Teaching Knowledge Test) — гнучкий тест з методики викладання, який можуть скласти вчителі будь-якого рівня. Наголос робиться на знання викладача та оцінку його профпридатності.

Де приймають

Після закінчення курсів викладачі можуть працювати в США, Японії, Великобританії та багатьох європейських країнах.

Етапи

CELTA — це курс, під час якого оцінюється робота викладача, він не поділяється на конкретні етапи. 

DELTA складається з трьох модулів: іспит з основ лінгвістики та методики викладання, проведення 4-х відкритих уроків та написання дипломної роботи. За кожен потрібно набрати певну кількість балів, щоб отримати сертифікат.

TKT включає окремі модулі, які викладач може вибрати самостійно. Усього модулів 6 — три основних та три додаткові:

 • Основні методики навчання
 • Планування уроку. Додаткові навчальні матеріали
 • Проведення уроку
 • Викладання шкільних предметів англійською
 • Методики навчання дітей віком 6-12 років
 • Знання лінгвістики

Термін дії

Безстроковий.

Хто видає

Cambridge English Language Assessment

Вартість

CELTA — 1054 GBP, DELTA (за всі три етапи) — 2729 GBP, TKT (за три основних модуля) — 176 GBP.

Досьє: Cambridge Exams

Кембриджські іспити — найскладніші в цьому списку. Фішка в тому, що не кожен кандидат може скласти цей іспит та отримати сертифікат. Ваш рівень англійської повинен бути досить високим для того, щоб пройти потрібний рівень для отримання диплому від Кембрідж. Якщо ви не набираєте достатньо балів для рівня вашого іспиту, ви отримуєте сертифікат рівня нижче: наприклад, не бажаний C1, а B2.

Найпопулярніші Кембриджські іспити — KET, PET, FCE, CAE, CPE.

Іспит будується на живій англійській, тож підготовка до нього буде вдвічі корисною. Це не запам’ятовування термінів і «тем», а вдосконалення навичок, необхідних для комфортного життя в англомовному середовищі. 

Де приймають

В університетах та компаніях таких країн, як Великобританія, США, Австралія, Канада та багатьох інших. Вам варто придивитися до Кембриджських іспитів, якщо ви плануєте переїхати за кордон на ПМП. 

Етапи

1 день. Читання, письмо, аудіювання. Тривалість кожного блоку — 1-2 години.

2 день. Говоріння. На цей блок йде близько 15 хвилин, а складаєте його разом з іншими студентами.

Термін дії:

Безстроковий.

Хто видає

Cambridge English Language Assessment.

Вартість

€165-255

Досьє: BEC (Business English Certificate) та TOEIC (Test of English for International Communication)

BEC — теж іспити із сімейства Кембрідж. Вони оцінюють рівень вашої бізнес-англійської мови і підходять для різних цілей: заповітного рядка у вашому резюме, який буде приваблювати роботодавців, проведення бізнес-тренінгів англійською, вивчення бізнес-дисциплін. Рівнів для складання цих іспитів три: B1, B2, C1.

TOEIC — це іспит для кандидатів, які хочуть здобути посаду в міжнародній компанії. Лексика на цьому іспиті базується на реальних ситуаціях із ділового світу.

Де приймають

У міжнародних компаніях по всьому світу, комерційних організаціях, освітніх установах.

Етапи

Складання BEC проходить у три етапи:

 • Читання та Письмо
 • Аудіювання
 • Говоріння

У TOEIC два етапи:

 • Аудіювання та Читання
 • Говоріння та Письмо

У блоці Читання кандидати читають тексти та виконують завдання до них (наприклад, заповнити пропуски, вказати, правильне чи неправильне ствердження тощо). У блоці Письмо кандидати мають написати повідомлення робочого характеру: email, нагадування, факс, де вони обговорюють ділові питання. У блоці Аудіювання кандидати слухають короткі розмови чи монологи, а потім виконують завдання: відповідають на запитання, заповнюють таблицю, дописують пропущену інформацію у текст. У блоці Говоріння кандидати мають висловити свою думку щодо певного питання, провести міні-презентацію, описати картинку, вирішити проблему чи підтримати діалог з іншим кандидатом.

Термін дії

BEC — безстроковий, TOEIC — 2 роки.

Хто видає

BEC — Cambridge English Language Assessment, TOEIC — ETS.

Вартість

BEC — від $111, TOEIC — $130

Досьє: YLE (Young Learners English)

YLE — Кембриджський іспит з англійської для дітей 7-12 років.

Існує три варіанти, залежно від рівня дитини:

 • Pre A1 Starters — для початківців
 • A1 Movers — для рівня Elementary
 • A2 Flyers — для рівня Pre-Intermediate

Викладачі проводять іспит в ігровій формі, показуючи дітям, що тести — це зовсім не страшно і навіть захоплююче. Іспит підсилює інтерес дитини до вивчення англійської, уникаючи при цьому стресових ситуацій. Отже, можемо сміливо сказати, що між контрольною у школі та іспитом YLE — величезна прірва. 

Сертифікат отримують усі діти.

Де приймають

Із сертифікатом YLE ви не зможете відправити дитину вчитися до закордонної школи — мета іспиту в іншому. Він дозволяє об’єктивно оцінити рівень знань дитини, показати їй, що тести — це не страшно, а також дати стимул вивчати англійську далі. Діти вперше знайомляться зі структурою міжнародного іспиту, що стане їм у нагоді.

Етапи

1 блок. Читання, письмо, аудіювання. Дитина читає текст і заповнює пропуски або вибирає правильну відповідь. Дитина записує слова чи речення. Дитина прослуховує діалоги та відповідає на запитання до них.

2 блок. Усна частина — розмова з екзаменатором.

Термін дії

Безстроковий.

Хто видає

Cambridge Assessment English

Вартість

Від $66.

Замість висновків

Щоб результат іспиту вас не розчарував, необхідно серйозно підготуватися. Тут не вдасться виїхати на своїй репутації доброго студента та отримає «залік» тільки за ваш потенціал. 

Зверніться за допомогою до викладача, який готує безпосередньо до складання іспитів. Читайте більше англійських текстів: статті, академічні роботи, звіти. Розвивайте свої розмовні навички — наприклад, візьміть собі за правило говорити англійською мінімум по годині на день. Знайдіть в мережі список розмовних тем з минулих іспитів і попрактикуйтесь висловлювати свої думки на кожну з них. 

Ви не підготуєтеся до міжнародного іспиту за день, тиждень чи місяць. Але якщо ви відповідально підійдете до цього питання і почнете готуватися заздалегідь, то гарний результат вам гарантований.

Статті
Читайте також