В англійській мові налічується понад 300 тисяч слів. І він регулярно поповнюється новими лексемами, утворюється дедалі більше сленгових виразів. Крім того, вже існуючі слова набувають нових значень. І як же їх всі вивчити?
Насправді не варто панікувати, дивлячись на ці цифри. Для вільного спілкування не потрібно знати всі 300 000. Більше того, ні англійці, ні американці не знають усі слова, що існують в англійській.
Скільки слів потрібно знати, щоб заговорити і як поповнити словниковий запас англійської? Давайте розумітися!
Словниковий запас англійської за рівнями

В англійській мові шість рівнів володіння мовою:
- A1 чи Beginner;
- А2 чи Pre-Intermediate;
- В1 чи Intermediate;
- B2 чи Upper-Intermediate;
- C1 або Advanced;
- C2 чи Proficient.
Для кожного з них встановлено певну кількість слів, які має знати людина для володіння рівнем:
- Для A1 потрібно знати 500-1500 слів. Ви повинні володіти простою лексикою, щоб вміти розповісти про себе, про свої хобі та свою професію.
- Для рівня A2 потрібно підвищити словниковий запас англійської мови до 2 тисяч слів. За такого рівня володіння мови має виникати труднощів у підтримці діалогу на побутову тему: покупки у магазині, прохання про послугу, пристрій працювати тощо.
- Для вільного спілкування на рівні B1 знадобиться до 3 тисяч слів, щоб ви могли обговорити освіту, подорожі, похід у кіно чи театр та підтримати невелику розмову.
- На рівні B2 знадобиться близько 4 тисяч слів. Ви зможете висловити свої емоції, обговорити політичні чи інші актуальні події, які відбуваються у світі.
- Для володіння С1 запас лексики має бути не менше 6 тисяч слів. Знаючи англійську на рівні Advanced людина може вільно спілкуватися не лише на побутовому рівні, а й на професійному. Ви зможете вести ділові листування, читати наукову літературу, брати участь у конференціях тощо.
- Для рівня C2 необхідне знання та активне використання понад 6 тис. слів. Ви зможете не тільки розуміти літературну англійську, але й використовувати сленг у своїй промові, розрізняти його особливості та застосовувати складні граматичні конструкції.
Необхідний словниковий запас англійської мови

Коли ви запитуєте: «Який мій словниковий запас англійської?» – Треба розуміти, що існує два види лексичного запасу: активний та пасивний. Під активним розуміють ту лексику, яку чи часто використовують у спілкуванні. Пасивний – лексика, яку ви знаєте, але практично не вживаєте у мові. Зазвичай він у 2 рази більший за активний.
Зверніть увагу! Якщо ви вирішите перевірити словниковий запас англійської мови на спеціалізованому сайті або у додатку, ви отримаєте інформацію про лексику, яку знаєте. Коли ми говоримо про необхідну кількість англійських слів для вільного спілкування, ми маємо на увазі активний лексичний запас.
Вчені-лінгвісти зазначають, що активний словниковий запас носія англійської становить приблизно 25 тисяч. Але в той же час, знаючи всього 1 000 найуживаніших слів, людина може розуміти на слух 80% всього, що їй кажуть, і підтримати розмову на побутовому рівні.
Для тих, хто хоче читати книги чи дивитися улюблені серіали в оригіналі, тисячі слів буде замало. Для цього потрібно знати близько 3000. А для комфортного навчання та роботи в англомовній країні лексичний запас має бути не менше 5000 слів.
Але варто розуміти, що просто знати популярні слова недостатньо. Завчити поширену лексику – значить навчитися говорити. Щоб заговорити, вам потрібні хоч би мінімальні знання граматики. Більше того, для комфортного спілкування ви повинні постійно практикуватися у розмові.
Що має входити до мого словникового запасу англійської для комфортного спілкування
Для спілкування з носіями мови на побутовому рівні вам потрібно знати:

- Займенники. У цьому як особисті, типу I, you, she, he, we, they, а й вказівні (this, that, such), і питання (what, where, why).
- Іменники, які позначають часовий проміжок. Йдеться не лише про слова future, past і present, а й про назви сезонів (summer, winter, spring, autumn/fall), днів тижня та місяців. Також знадобляться слова hour – година, minute – хвилина.
- Цифри та числа. Для повсякденного спілкування достатньо знати лише кількісні числівники (one, two, three). Але вивчити порядкові теж не завадить (first, second, third), вони точно вам знадобляться.
- Сполучники та прийменники. Зверніть увагу, що деякі прийменники можуть використовуватись у кількох значеннях. Наприклад, for може перекладатися як «для» і як «протягом». Тому важливо знати, у яких випадках яке значення вживається.
- Кольори та властивості предметів. Сюди входять і смакові якості продуктів.
- Слова на тему робота і хобі. Вам потрібно знати назви професій та види захоплень. Також варто вивчити лексику, яка допоможе охарактеризувати їх.
- Лексика для опису людини. Сюди входять і частини тіла, і прикметники для опису зовнішності, характеру та емоцій та назви одягу.
- Продукція. Тут необхідно знати назви фруктів, овочів та різних страв. Також варто вивчити назви столових приладів, посуду та побутової техніки.
- природа. У цій категорії потрібно знати лексику, що позначає тварин, рослини та природні явища (rain, snow тощо).
- Дієслова. Варто вивчити найуживаніші дієслова в англійській мові. Особливу увагу приділіть допоміжним та модальним дієсловам.
Також варто вивчити лексику для знайомства та вітання, назви транспорту та меблів. Знаючи хоча б 80% слів із перерахованих категорій, ви зможете вільно висловити свою думку у повсякденному спілкуванні.
Як поповнювати словниковий запас англійської мови
Способів, як розширити словниковий запас англійської мови є десятки, а то й сотні. Але не всі вони робітники. Також варто розуміти, що не кожен із існуючих способів підійде саме вам.
Smile School використовує під час занять один із найефективніших та універсальних методів збільшення словникового запасу. Школа працює за методикою Callan, яка розрахована на інтенсивне вивчення нової лексики та мови загалом.
Прості поради для збільшення словникового запасу

Як поповнювати словниковий запас англійської мови за методикою Callan:
- Вивчити нові слова та конструкції.
- Відпрацювати практично новий матеріал: прослухати, проговорити і прочитати у тексті нову лексику.
- Зробити письмові вправи із використанням нових слів.
- Через 2-3 дні використовувати вивчену лексику у спілкуванні.
- Повторити всі слова, зробивши вправи для розвитку різних компетенцій (лист, читання та аудіювання).
Повторюйте вивчений матеріал через кілька днів або тижнів. Використовуйте нові знання у своїй усній та письмовій мові. Це допоможе сформувати стійкі нейронні зв’язки та довести навички до автоматизму.
Для найкращого запам’ятовування нової лексики можна використовувати інтерактивні програми. У них ми рекомендуємо відразу ж відпрацьовувати вимову. Smile School має власну платформу, де ви зможете самостійно вивчати і тренувати англійські слова щодня в будь-який зручний час.
Усе це у комплексі як допомагає запам’ятовувати нову лексику, а й перетворює вивчений матеріал на активний словниковий запас. Це означає, що ви легше подолаєте мовний бар’єр і швидше заговорите.
Як дізнатися, скільки слів я вже знаю
Дізнатись точну цифру досить складно, тому жодна програма не зможе підрахувати на 100%. Перевірити зразковий словниковий запас англійської можна за допомогою спеціальних онлайн-програм. Але враховуйте, що більшість із них розраховано не більше ніж на 3000 найпопулярніших лексем.
Також ви можете перевірити себе, пройшовши тест на визначення рівня володіння мовою Smile School. Наш тест розрахований на перевірку всіх компетенцій та навичок, у тому числі і на знання лексики.
Питання відповідь

Як збільшити словниковий запас англійської?
Щоб збільшити лексику, спочатку виберіть кілька слів, які потрібні для спілкування. Намагайтеся запам’ятати їх значення. Складіть по 2-3 речення з кожним із них. Не намагайтеся одразу запам’ятати всі значення вибраних слів. Виберіть спочатку лише одне, основне.
Який словниковий запас англійської у носія?
За даними дослідження Сюзі Дант, активний словниковий запас носія англійської мови приблизно 20-25 тисяч. Пасивний вдвічі більше – 40 000 слів.
Який базовий словниковий запас англійської?
Дослідження довели, що у своєму житті англомовне населення використовує у повсякденному мовленні близько 3 тисяч слів. Саме такого запасу лексики вистачить, щоби вільно спілкуватися за кордоном.
Який мінімальний словниковий запас англійської?
Мінімальний словниковий запас із різних досліджень становить від 450 до 1600 слів. При цьому варто розуміти, що вільно ви зможете спілкуватися тільки на побутові теми: купити продукти в магазині, дізнатися про дорогу, заселитися в готель або зробити замовлення в кафе.