Одна з головних помилок шкільного навчання англійської мови – максимальний акцент на граматику із залишковим ставленням до лексики. Підхід докорінно невірний! Звичайно, граматика вкрай важлива, адже вона дозволяє нам говорити правильно, але ключове слово у цій пропозиції – говорити. Ви не зможете порозумітися з іноземцем, якщо ваш вокабуляр на рівні печерної людини. Знаємо, швидко запам’ятовувати слова, не таке просте завдання, але зробити це буде набагато легше, якщо не просто зубрити словник у хаотичному порядку, а систематизувати навчання. У цій статті ми розповімо, як швидко і надовго запам’ятовувати англійські слова.
Науковий підхід
Є кілька наукових теорій, як краще запам’ятовувати англійські слова. Важливо не кидатися від одного методу до іншого, а вибрати один-два варіанти. Але спочатку бажано визначитися, не як легко запам’ятовувати англійські слова, а скільки їх потрібно знати. Дитина п’яти років, яка виросла в англомовному середовищі, знає близько 4500 слів, тоді як випускник ВНЗ – понад 20 тис. А тепер приготуйтеся – випускник середньостатистичної української школи знає не більше 1,5 тисяч слів англійською. У разі щільного вивчення іноземної мови вокабуляр поповниться до 5000 слів. Засмутилися? Не потрібно, щоб зрозуміти носія мови, вам вистачить 2-2,5 тисяч слів. Так ви можете розібрати до 80% зі сказаного.
Словниковий запас | Розуміння суті |
1000 | 72% |
2000 | 80% |
3000 | 85% |
4000 | 87% |
5000 | 89% |
6000 | 90% |
18 850 | 98% |
Як бачите, 2000 слів – це Рубікон, після проходження якого на тисячу слів припадає близько 3% розуміння змісту. Але як ефективно запам’ятовувати англійські слова, щоб досягти хоча б двох тисяч? Ось кілька наукових методів:
- використовуйте внутрішньомовні зв’язки;
- запам’ятовуйте за допомогою карток;
- використовуйте контекст!

Багатьох мучить питання, як вивчати англійські слова? Деякі студенти просто беруть словник і зубрять від кірки до кірки. Усього за 5 хвилин ви зможете запам’ятати 5-6 слів, але вже наступного дня забудете їх. Краще витратити час на однокореневі або схожі слова іншими мовами. Також ефективним способом буде пошук антонімів. Це допоможе мозку краще ввібрати інформацію на тлі заперечення. У мережі без проблем можна знайти словники, які пов’язують лексику з різних мов.
Ще одним методом, як краще запам’ятати англійські слова, буде створення та використання двосторонніх карток. З одного боку ми пишемо англійське слово, з іншого – його значення російською. Мінус такого методу полягає в необхідності постійного виготовлення карток, з якими доведеться гасати всюди. Можна перенести їх на смартфон, але так ви втратитесь в ефективності. Виходом із ситуації буде купівля готових карток. Однак знайти справді якісні, які допоможуть створити асоціацію, буде складно. Та й коштують вони досить дорого.
Ще один традиційний метод, як запам’ятовувати англійські слова, – вивчення мови в контексті. Він полягає у перегляді улюблених серіалів за наступним планом:
- дивіться серіал у дубляжі;
- включає повторно, але вже з перекладом у вигляді субтитрів;
- дивіться шоу в оригіналі!
Якщо вам трапляється незнайоме слово – не варто відразу виписувати його в блокнот. Напишіть всю фразу, так ви знатимете, в якому випадку його вживають. Такий метод вважається, хоч і не ідеальним, але дуже ефективним. Наприклад, німецький тренер футбольного клубу “Ліверпуль” значно розширив словниковий запас завдяки ситкому “Друзі”.
Нетрадиційні методи вивчення

Що ж до нетрадиційних вправ на запам’ятовування слів, можуть бути досить ефективними, але вибудувати алгоритм вивчення із складанням плану практично неможливо. Одним з таких методів є підбір слів, що аналогічно звучать рідною мовою. Його розробив професор Стенфордського університету Рон Аткінсон. Він пропонує не просто підібрати схоже слово чи словосполучення, але скласти пропозицію з ним.
Візьмемо “шаховий удар”, який по-англійськи буде “chess knock”, а російською мовою співзвучний з “часник”. Аткінсон пропонує з’єднати їх у пропозицію: «Він з’їв часник і завдав шахового удару». Найчастіше нетрадиційна техніка запам’ятовування англійських слів для дітей базується саме на такому методі.
Дорослим учням варто звернути увагу на «Метод повного занурення». Це таке собі відгалуження системи Станіславського, лише у напрямі вивчення іноземних мов. Вам потрібно уявити, що ви є громадянином Великобританії або іншої англомовної країни, придумати собі нове ім’я та біографію. Звісно, спілкуватися з вами будуть виключно англійською. Мінуси методики:
- вона підходить тільки для тих учнів, які вже мають певний словниковий запас;
- вивчати англійські слова безкоштовно за таким методом не вийде, тому що для нього необхідний один або кілька вчителів-співрозмовників!
З переваг: ви не тільки навчаєтесь мови, але також розвиваєте театральні навички та соціальну активність.
Чому ми швидко забуваємо іноземні слова

Щоб навчання проходило ефективніше, варто наперед визначити проблеми у вивченні мови, з якими стикається більшість учнів:
- вже за тиждень забувається те, що вивчив «залізно»;
- за раз практично неможливо запам’ятати достатній обсяг інформації;
- важко займатися самостійно;
- ми перестаємо працювати над словом після його влучення у короткострокову пам’ять!
Чому це відбувається? На думку психолога Германа Еббінгауза, ми надто мало повторюємо пройдений матеріал. Вчений вивів свою теорію завдяки простим досвідом. Він запропонував бездумно заучувати склади з двох приголосних та голосної літери без смислового наповнення. Вже за годину після уроку учень забував більше половини складів. Проходить 10 годин – у пам’яті залишається трохи більше 30-35% отриманої інформації. Чи зможемо ми ніколи не забувати слова? Еббінгауз вважав, що зможемо. Але за однієї умови – постійному повторенні пройденого матеріалу.
Алгоритм ефективного запам’ятовування іноземних слів

Шляхом проведення багатьох дослідів Герман Еббінгауз вивів таку теорію, як запам’ятати слова назавжди. Вона складається з п’яти етапів повторення вивченого матеріалу:
- За півгодини після першого уроку.
- Через 2-3 години.
- Наступного дня (бажано вранці).
- Через 1-2 тижні.
- Через 2 місяці після четвертого етапу.
Хоча цей спосіб піддавався сумніву багатьма вченими, він давав непогані результати. Але тільки щодо якості вивчення слів, а чи не їх кількості, оскільки постійно повторюючи певний вокабуляр, розширити його швидко вдасться.
Мнемотехніка
Останнім часом все більшої популярності набирає мнемотехніка. Вона передбачає створення ланцюжка: англійське слово – візуальна асоціація його значення. Він трохи нагадує перший нетрадиційний метод, описаний у нашій статті. Візьмемо слово “weather”, яке співзвучне з “вітер”. Складаємо логічний ланцюжок між вітром та погодою, запам’ятовуючи слово назавжди. До переваг такої техніки відносять:
- людина використовується найпотужніші частки свого мозку – візуальні;
- ми створюємо зв’язок між слуховою та візуальною складовою (чуємо «carrot», представляємо моркву);
- асоціативне мислення – найкоротший шлях вивчення лексикону (прочитали рекламний слоган – згадали ситуацію, що з ним).
Ефективність такої методики є досить високою. Під час частих тренувань ви зможете запам’ятовувати близько 150 слів за одне коло.
Але є й критики мнемотехніки. Вони запитують, як запам’ятати англійські слова назавжди, якщо ви використовуєте лише механічну пам’ять, а чи не користуєтеся логікою? Така техніка, на думку багатьох лінгвістів, робить із людини «собаку Павлова», у якої виділяється слина після включення лампочки.
Принципи підходу Callan

Одним з найкращих способів вивчати англійські слова онлайн вважається метод Каллана. Він пропонує повністю поринути у мовне середовище за допомогою постійного спілкування. Розмовна практика побудована на методі «питань-ответов», які займають 2/3 уроку. Саме заняття включає три етапи:
- повторення;
- діалог;
- читання та лист.
На першому етапі учні закріплюють пройдений раніше матеріал, освіжаючи у пам’яті лексику, яка була вивчена на минулому уроці. Це потрібно не тільки, щоб краще запам’ятовувати матеріал, та й виправити помилки.
Етап діалогу побудований на отриманні інформації від вчителя (нові слова) та вибудовуванні на її основі речень. Завдяки допомозі викладача ви зможете одразу практикуватися, не відкладаючи отримані знання на потім.
Оскільки Callan Method більше про діалог, то читання складає лише п’яту частину занять, а лист – не більше 10%. Однак, повністю викинути цей етап неможливо. Так ми уникнемо плутанини між словами, які звучать однаково, але пишуться по-різному (aisle-isle, air-heir та ін.).
Головна перевага такого методу для студентів – жодних домашніх завдань!
Висновок

Якщо ви все ще не знаєте, як вивчати іноземні слова, ми порадили б зупинитися на методі Callan, який пропонує Smile School. Його перевага в тому, що ви використовуєте як методику повторення, запропоновану Еббінгауз, так і повне занурення в мовне середовище. Згідно з дослідженнями, Callan Method характеризується найбільшою ефективністю та підходить для студентів з будь-яким рівнем знання англійської мови.
Які слова вчити насамперед?
Насамперед навчайте той лексикон, яким ви користуєтеся в житті. Якщо англійська потрібна для роботи – вивчіть професійну лексику. Не варто витрачати ресурси пам’яті рідкісний вокабуляр. Не потрібно вчити «мчати», якщо ви не знаєте, як «бігатиме».
Скільки слів треба знати?
Все залежить від рівня англійської мови, яку ви хочете досягти. Щоб розуміти понад 85% сказаної носієм мови, достатньо 3000 слів.
Як не забути слово?
Регулярне повторення, розроблене за алгоритмом Еббінгауза, дозволить надовго відкласти в пам’яті пройдений матеріал. А метод Каллана забезпечить застосування його практично.
Як швидко запам’ятати слово?
Найкращий результат для досягнення цієї мети дає мнемотехніка. Однак такий спосіб досить спірний, оскільки студент запам’ятовує матеріал без логічного прив’язування, а, по принципу рефлексу.