Блог

Вивчення англійської мови за кордоном

Народна мудрість говорить:

«Щоб вивчити мову, потрібно їхати туди, де нею розмовляють»

І дійсно: вчити мову на курсах можна роками, але якщо поїхати на батьківщину її носіїв, прогрес прискорюється в рази. Native speakers відучать вас від звички використовувати застарілі слова, які запам’яталися вам ще зі школи і розкриють тонкощі мови у вигляді ідіом, сленгових слів та фразових дієслів.

У цій статті ми заглянемо за лаштунки вивчення англійської за кордоном і розберемо, чи обов’язково їхати в іншу країну, щоб нарешті заговорити like a boss native.

Як це відбувається зазвичай

Здавалося б — немає нічого простішого. Вибираєш країну, збираєш гроші на поїздку та проживання, купуєш квитки, бронюєш житло — і вперед, до підкорення англійської граматики і розширення словникового запасу.

Але, як це зазвичай буває, очікування рідко збігається з реальністю.

Насправді ви стикаєтеся з низкою труднощів, головна з яких — величезний стрес. Зміни і життя в чужій країні самі по собі викликають емоційну напругу, а якщо ще додати сюди той факт, що ніхто з оточуючих не говорить зрозумілою вам мовою… Зовсім біда. 

Інша проблема — спілкування тільки з тими людьми, хто говорить вашою рідною мовою. За кордоном дуже багато іммігрантів з країн СНД. Поїхавши вчити англійську до великого міста, ви обов’язково почуєте російську або українську мову. Відповідно, про підвищення рівня англійської тут не йдеться — ви просто перетворите поїздку на відпустку, а можливо, ще й запам’ятаєте чужі помилки. Далеко не всі іммігранти ідеально володіють англійською мовою, навіть якщо живуть в країні не перший рік.

Крім цього, якщо у вас зовсім немає бази англійської або у вас мінімальний рівень, вам буде дуже важко спілкуватися з компанією англомовних співрозмовників. Іноземці говорять дуже швидко, часто ігнорують якісь правила і не завжди вимовляють слова так, як написано в словнику. Тому бесіда може перетворитися для вас на білий шум.

З цього можна зробити висновок: якщо у вас не буде англомовного друга або колеги, який буде вам допомагати, ви просто будете «варитися у власному соку» — з якими знаннями приїхали, з тими й поїдете.

Як це повинно бути

Так само, як і з самонавчанням, ми дотримуємося тієї точки зору, що прокачувати рівень англійської за кордоном без сторонньої допомоги можуть тільки люди з рівнем В2 і вище. У них вже є міцна база, і все, що їм потрібно — «розговоритися» і поставити правильну вимову.

Для студентів з рівнем нижче або тим, хто тільки збирається вчити англійську з нуля, найоптимальніший варіант — знайти школу або курси англійської за кордоном. Нестачі варіантів точно немає, особливо у великих містах. Деякі престижні ВНЗ пропонують власні курси англійської, де ви точно можете не перейматися щодо якості навчання. Цей варіант особливо корисний для абітурієнтів, які планують вступати за кордоном. Ви отримуєте можливість познайомитися з культурою університету і деякими викладачами, а ще вам не доведеться здавати мовний іспит, обов’язковий для іноземців. Але на цьому бонуси, мабуть, закінчуються: абітурієнти, які проходили навчання на курсах англійської від університету, не отримують додаткових балів і при вступі оцінюються нарівні з іншими кандидатами.

Ви можете знайти курси за кордоном самостійно або через агентство за додаткову плату. Як і з плануванням подорожі, ви вибираєте найбільш оптимальний варіант: заощадити і зайнятися організацією самостійно або витратити більше грошей, довіривши всю організаційну роботу агентству.

Курси англійської за кордоном можна підібрати на будь-який смак:

  • Для тих, хто вивчає мову з нуля 
  • Загальний курс — до 20 годин англійської на тиждень, тож у вас буде повно часу на прогулянки і відпочинок
  • Бізнес-курс — спеціалізована лексика, підготовка до проведення презентацій і переговорів, а також вузькоспеціалізовані курси англійської для менеджерів, бухгалтерів, айтішників, фінансистів і багатьох інших професій
  • Індивідуальні заняття
  • Homestay English — курс англійської в родині викладача. Ви проживаєте в будинку професійного викладача, самостійно або з групою інших студентів. Вранці ви вчите англійську на заняттях, а потім весь залишок дня практикуєте його в побуті. Швидко, ефективно, дуже дорого
  • English + Hobby — вивчення мови паралельно з іншими справами: фотографією, малюванням, танцями, курсами макіяжу та іншими
  • Дитячі курси — літній табір за кордоном і з уроками англійської від носіїв
  • Сімейні програми — для батьків, які бояться відпускати дитину за кордон саму і хочуть поїхати з нею. До речі, тут батьки можуть і самі вчити мову
  • Курси для викладачів — підготовка до отримання сертифікації TKT, CELTA, DELTA або TESOL
  • Інтенсив — до 30 годин англійської на тиждень і більш об’ємні домашні завдання. Часу на особисті справи у вас буде менше, зате вивчення мови піде набагато швидше. Крім стандартного інтенсиву є його варіації:
    • Semi-intensive — до 24 годин англійської на тиждень
    • Super-intensive (або краш-курс) — до 40 годин англійської на тиждень

У чому переваги

З ранку до вечора — інгліш, інгліш, інгліш.
Скільки це інглішу?

Багато.

Вивчення англійської за кордоном просто не залишає вам вибору. Вам доведеться говорити цією мовою, щоб функціонувати в суспільстві: ходити за покупками, їздити в транспорті, пояснюватися з людьми.

Ви не просто проводите пару годин на уроці, а потім повертаєтьсяповертаєтеся в звичне середовище. Ви отримуєте унікальну можливість відточити отримані знання тут же на практиці. 

Крім цього ваші викладачі — носії мови, до яких ви не зможете звернутися з проханням перевести щось на російську або українську. Вам доведеться активувати всі свої знання і вчитися пояснюватися англійською.

Головне правило у вивченні будь-якої мови — щоб говорити як нейтів, потрібно думати як нейтів. Через те, що ви чуєте англійську буквально звідусіль, з часом ви почнете навіть думати англійською, що позбавить вас необхідності витрачати купу часу на переклад (найчастіше ще й неякісний, адже англійська та російська/українська мають ряд відмінностей).

Ще з приємного — культурний обмін. Коли ви вчите англійську в країні носіїв, ви повністю занурюєтеся в їхню культуру. Ви дізнаєтеся місцеві традиції, менталітет, особливості побуту, а також можете скуштувати місцеву кухню. Найчастіше ці опції недоступні звичайному туристу.

Ну і, звичайно, знайомства. Неважливо, виберете ви індивідуальне навчання або групове, ви познайомитеся з новими людьми і заведете друзів серед іноземців. Тож коли ви повернетеся додому, вам точно буде з ким практикувати письмову англійську.

Скільки потрібно часу на вивчення мови за кордоном

Зазвичай середня тривалість курсів англійської за кордоном становить 2 тижні. У випадку з індивідуальними заняттями та проживанням в будинку носія все трохи інакше — тут тривалість навчання встановлюєте ви, але найчастіше це не менше 4-х днів.

За загальноприйнятою системою, всього існує 6 рівнів англійської:

  • A1 (Elementary) — початковий
  • A2 (Pre-Intermediate) — нижче середнього
  • B1 (Intermediate) — середній
  • B2 (Upper-Intermediate) — вище середнього
  • C1 (Advanced) — просунутий
  • C2 (Proficient) — професійний (рівень носія мови)

Освоєння одного рівня буде забирати у вас набагато менше часу, ніж якби ви вчили англійську в рідній країні. Але врахуйте: чим вище рівень, тим більше часу ви будете витрачати на навчання.

Так, з нуля до впевненого рівня А1 (Elementary) ви підніметеся за місяць або півтора. А ось вже з В2 (Upper-Intermediate) до C1 (Advanced) — за 3-4. Для порівняння: на українських курсах для переходу з В2 на С1 вам потрібно було би близько року інтенсивної роботи.

Стандартний курс — це по 4 години англійської на день, і весь інший час ви можете присвячувати позаурочним заняттям: прогулянкам, хобі, домашнім завданням. Інтенсив може займати у вас до 8 годин англійської на день, плюс домашні завдання. Однак інтенсивний курс дозволить рази в два скоротити тривалість навчання.

Питання ціни

Вивчення англійської за кордоном, зі зрозумілих причин, буде коштувати набагато дорожче, ніж на українських курсах. Ціна варіюється в залежності від країни, де ви плануєте проходити навчання, формату, тривалості курсу та особистих побажань школи.

Не завжди вартість курсу включає проживання та харчування — це потрібно враховувати. Розважальна програма теж часто буде за ваш рахунок. Жодна мовна школа не стане оплачувати вам посиденьки в англійському пабі або шопінг. Але оплатити гіда та екскурсії — цілком нормальна практика.

Найдорожче навчання в США, Великобританії та Канаді. Тут вам доведеться заплатити близько $1500 за 2 тижні — включаючи збір школи, проживання та харчування. Бюджетний варіант в Лондоні буде коштувати близько $900 за 2 тижні (оплата курсу, збору школи і проживання, але без харчування). Мовна школа в Дубаї обійдеться вам трохи більше ніж в $1000 — також без врахування харчування. На Мальті можна знайти варіант за $825. Портленд, США, пропонує мовну школу за ціною від $1240.

При виборі школи звертайте увагу не тільки на вартість курсу і збір, але і на вартість життя в місті. Зрештою, вам тут жити, їздити і харчуватися як мінімум 2 тижні, а це все серйозні витрати.

Чи є альтернатива?

Є — комунікативна методика. Курси, які засновані на такій методиці, забезпечують повне занурення в мовне середовище і допомагають швидше подолати мовний бар’єр. На заняттях викладач не використовує рідну мову студентів, змушуючи їх вчитися думати і пояснюватися англійською. Одними з таких курсів є Smile School, де навчання проводиться за методом Callan.

На заняттях за Callan-програмою весь акцент зміщується із зубріння і письмового відпрацювання правил на живе спілкування. На відміну від розмовних клубів, тут студенти не просто спілкуються ні про що, без втручання викладача, а слідують чіткій системі. Callan-метод — це постійні повторення вивченого матеріалу, завдяки чому студенти доводять свої навички до автоматизму, не замислюючись кожного разу над перекладом.

Але якщо ви думаєте, що повторення — це занадто нудно, поспішаємо вас переконати, що це не так. Дати відповідь на розгорнуте запитання викладача швидко і без єдиної помилки практично неможливо з першого, другого і навіть п’ятого разу. Callan-заняття проводяться в динамічному темпі, де викладач говорить англійською швидко, як носій (а іноді і сам є носієм). Він задає питання — і одразу ж чекає на відповідь від студента, відповідаючи разом з ним і допомагаючи йому розговоритися. Це робиться для того, щоб у студента не було часу включити функцію Google Translate в своїй голові, а також щоб студент не боявся говорити англійською самостійно.

Практично весь час заняття приділяється практиці навичок Говоріння та Аудіювання: викладач не мовчить жодної секунди та постійно веде діалог зі студентами. Після повторення вивченого матеріалу йде презентація нового, з подальшим відпрацюванням. На початку і в кінці заняття студенти повинні поставити один одному запитання, отримуючи можливість побудувати речення без допомоги вчителя.

Callan-метод придуманий в Лондоні і з часом набув популярності і визнання у всьому світі.

Shall we try?

Статті
Читайте також