Блог

Рівні англійської мови: все по порядку

А2, В1, С2 — ні, це не шахові ходи і навіть не поля з Морського бою. Ці заповітні поєднання визначають ваш рівень володіння мовою. Звичайно, завжди можна сказати «Мій інгліш соу-соу», але фраза «Я знаю англійську на рівні Elementary‎» звучить куди більш представницько і відразу викликає пошану. Рівень англійської мови можна спробувати визначити навіть самостійно, а знання свого рівня полегшить вибір програми навчання та стане гарним рядком у резюме.

Хто визначає рівні англійської мови, скільки їх всього і як дізнатися свій — читайте нижче.

Навіщо потрібно знати свій рівень

Рівні англійської мови: все по порядку 1

Оцінка рівня англійської виходить далеко за рамки «погано», «середньо» і «добре». Це занадто абстрактний опис, який не дає чіткого уявлення про ваші навички в мові. 

Рівні англійської мови дозволяють побачити більш повну картину того, на якому етапі навчання знаходиться студент. Вони додають більше конкретики та допомагають курсам і приватним викладачам правильно підібрати програму. Оцінка типу «погано»/«добре» дуже суб’єктивна: хтось вважає свій рівень низьким через повільну швидкість мовлення, а хтось говорить швидко, з купою помилок і недоречних слiв, вважаючи свій рівень «середнім». ‎Тому, щоб не було плутанини, студентам слід звертати особливу увагу на рівні знання англійської мови. Жодні курси іноземної мови не можуть визначити, наскільки добре ви знаєте англійську, просто подивившись на вас: їм потрібно поговорити з вами, поставити кілька запитань і лише потім відправити до групи, яка найближча вам за рівнем. Тестування важливе ще тому, що для ефективного навчання всі студенти у групі мають приблизно однаково знати (а може, й не знати) англійську. Якщо в групу потрапить студент із рівнем нижче загального, йому буде надто важко, що погано позначиться на мотивації. І навпаки: студент із рівнем Середній та вище швидко зрозуміє, що курси початкового рівня англійської не для нього.

Крім того, рівні володіння англійською мовою вимірюють ваш прогрес у навчанні, тому ви можете краще бачити, чого досягли за певний відрізок часу. Іншими словами, ви докладно бачите свій шлях з точки А до точки Б. Якщо порівняти з поїздкою на машині, то замість вказівок «Загалом, нібито треба їхати прямо і десь там праворуч» ви отримуєте першокласний GPS-навігатор, який і маршрут побудує, і кількість кілометрів озвучить, і про можливі проблеми на дорозі повідомить. А це значно полегшує поїздку, чи не так?

Знати рівні англійської мови корисно і при влаштуванні на роботу: рекрутери часто просять вказати мови, які ви знаєте, та рівень володіння ними. 

Як визначити свій рівень

Рівні англійської мови: все по порядку 2

Для правильного розуміння рівня студента потрібно оцінити чотири мовні навички: аудіювання, читання, письмо та говоріння. Так як це не повноцінний іспит, весь процес не займає багато часу. 15 хвилин і жодної магії — тест на рівень англійської мови закриває це питання краще ніж Сортувальний Капелюх з серії про Гаррі Поттера. Будь-які курси, на які ви хочете записатися, насамперед просять вас пройти невеликий тест, щоб краще розуміти, що ви вже знаєте, а чого вам належить навчитися. Виняток становить лише той варіант, де ви плануєте розпочати вивчення мови з нуля. В інших випадках без тестування не обійтися.

Але без паніки: тут ніхто не буде засуджувати або виставляти оцінки. Тести на визначення рівня англійської мови — корисний інструмент, який допоможе вам підібрати ідеальну групу та програму навчання. Зазвичай тестування відбувається таким чином. Викладач або адміністратор ставить кілька загальних запитань на різні теми: наприклад, як вас звати, ким ви працюєте, чи можете порахувати до 10, чи правильно говорити ‘He like to cook‘, як сказати англійською «книжкова полиця» і т.д. Поступово складність запитань зростає. Тест закінчується, коли студент відповів на всі або якщо не може впоратися із новими запитаннями. Результати тестування студентів дозволяють визначити їх рівні володіння англійською мовою.

Крім невеликої розмови студента також просять письмово відповісти на кілька запитань та написати невеликий текст про себе чи на іншу просту тему. Іноді студентам потрібно прочитати текст (наприклад, статтю) та коротко розповісти про що він.

Дізнатися свій рівень можна і без курсів. Для цього знадобиться пройти тест на рівень англійської мови онлайн. В інтернеті є ціла низка різних тестів, але далеко не всі гарантують 100%-достовірний результат. До того ж онлайн-тести часто не оцінюють усну частину, а це важливий етап. 

Ви також можете спробувати визначити рівень англійської мови самостійно, скориставшись інформацією в наступному блоці.

Як ми говорили раніше, тест на рівень англійської мови оцінює чотири основні навички. На курсах студенти одержують загальну оцінку рівня. Проте є більш просунуті тести, які дозволяють окремо оцінити кожен вид мовної діяльності. Вони займають більше часу, зате дають детальніші результати. Наприклад, у деяких студентів навичка читання може бути на середньому рівні, а навичка говоріння — на початковому. Такі тести допомагають побачити слабкі місця та зрозуміти, що саме студенту потрібно покращити.

Скільки рівнів в англійській мові 

Для оцінки рівня англійської найчастіше використовується класифікація CEFR: The Common European Framework of Reference. Або інакше — Загальноєвропейська шкала мовної компетенції. Відповідно до цієї шкали, існує 3 основних рівня володіння мовою: 

Рівні англійської мови: все по порядку 3
  • A — Basic User, або Елементарне володіння
  • B — Independent User, або Самостійне володіння
  • C — Proficient User, або Просунуте володіння 

Всі ці рівні знання англійської мови діляться ще на два: 

  • A1: Beginner + Elementary (Початковий)
  • А2: Pre-Intermediate (Нижчий за середній)
  • В1: Intermediate (Середній)
  • B2: Upper-Intermediate (Вище за середній)
  • C1: Advanced (Просунутий)
  • C2: Proficient (Досконалий)

Якщо ви хочете самостійно оцінити рівні англійської мови — таблиця допоможе вам у цьому. Зважайте на те, що більш об’єктивну оцінку вам зможе дати лише викладач чи адміністратор мовних курсів.

Рівні англійської мови. Таблиця

РівеньЧитанняПисьмоГоворінняАудіюванняГраматикаСловниковий запас
А1. Beginner + ElementaryПрості речення до 10 слів (My name is Elle. He is working at home). Короткі тексти з невеликою кількістю слівНевеликі диктанти, які містять просту лексику. Коротка розповідь про себе (ім’я, день народження, рід діяльності, хобі)Привітання, прощання, подяка, запитання на особисті теми (як звуть, про роботу, про уподобання — Do you like tea or coffee?Невеликі речення з простою лексикою (What is your name? Do you learn English?)Present Simple, Present Continuous, Past Simple, Future Simple500-1500 слів. Елементарна лексика на кшталт назв предметів (table, apple, book), займенників (I, you, he), простих дієслів (go, read, touch), цифр
А2. Pre-IntermediateТексти до 500 слів з невеликим змістом незнайомої лексики (до 3-х слів)10-15 речень з використанням вивченої лексики. Можна подивитись 2-3 слова у словнику Короткі діалоги на побутові теми: що купити в магазині, як пройти кудись, прохання про послугу. Студент може коротко висловити свою думку на певну тему, використовуючи вивчену лексикуКороткі тексти, що містять знайомі слова та з мінімальною кількістю нової лексики (наприклад, репортажі новин з субтитрами)Past Continuous, Present Perfect, Conditionals (1,2), Verb + ing, модальні дієслова (can, must, have to), порівняльні прикметники, герундійДо 2000 слів. Теми: робота та працевлаштування, сім’я, хобі, знаменитості, їжа, спорт
B1. IntermediateТексти без спеціальної лексики, але такі, що містять до 10% незнайомих слів. При цьому студент розуміє, про що йдеться моваОсобистий/діловий лист на 20 речень. Невелика зв’язна розповідь без використання словникаМонолог на 2-3 хвилини, де студент може впевнено висловити свою думку, враження чи досвід (з використанням прикладів). Спонтанний діалог у типових ситуаціях (похід до магазину, випадкова зустріч із сусідами, small talk в офісі)Студент вловлює суть розмови та розуміє значення незнайомих слів із контекстуPassive Voice, Present Perfect Continuous, Conditional Clauses, 3-d ConditionalДо 3000 слів. Теми: освіта, робота, кіно, подорожі. Студент вміє описувати людей, розповідати детальний сюжет фільму/книги, детально говорити про робочі моменти
B2. Upper-IntermediateСтатті, звіти, інтерв’ю, художні тексти з майже повним розумінням Знайомство зі стилями письма (формальний/неформальний) та відповідною лексикою. Статті та есе на широкий діапазон тем (з використанням більш складних граматичних конструкцій)Студент вміє описувати події у найдрібніших деталях, а також висловлювати свою думку, підкріплюючі її прикладами. Студент може підтримати діалог з носієм мови та повністю розуміти його мовленняВідносно вільне розуміння довгих текстів (наприклад, подкасту) без регіональних особливостей — акценту чи лексики. Починаючи з В2, рівні знання англійської мови дають можливість відвідувати лекції англійськоюMixed Conditionals, Modal Verbs, правильне використання прийменників, фразові дієслова та ідіоми, герундій або інфінітивДо 4000 слів. Теми: хвороби та лікування, емоції, старі звички, одяг та мода, політика, злочини 
C1. AdvancedНеадаптовані статті та художні твори з повним розумінням, про що йдеться. Здатність вільно аналізувати прочитанеБізнес-листування, наукові статті та есе, а також тексти на будь-яку тему, використовуючи складнішу, стилістично забарвлену лексику та просунуті граматичні конструкціїВільне використання стилістично забарвлених слів, виразів та фразових дієслівРозуміння чужого мовлення з регіональним забарвленням (акцент, лексика)Стилістична інверсія, різниця в оформленні листів, Causative FormДо 6000 слів. Теми: наукові конференції, лекції в університеті, технології, культура, професійні форуми
C2. ProficientВільне розуміння будь-якого тексту: наукового, художнього, на бізнес-тематику, постів у соцмережах з використанням сленгу та абревіатурСтудент вміє без підготовки написати формальний або неформальний текст, з детальним аналізом отриманої інформації та глибоким зануренням у темуМонолог та діалог на будь-яку тему (до таких вузьких професійних, як медицина). Студент активно використовує стилістичні фігури мовлення, а його словниковий запас і акцент дозволяють спілкуватися на рівні nativeПовне розуміння мовлення на слух, навіть якщо співрозмовник говорить дуже швидко. Студент може спокійно дивитись будь-які фільми без дубляжу (історичні, науково-популярні, фентезі), а також слухати регіональні подкастиЗакріплення вже вивченого матеріалу. Відпрацювання фразових дієслів, граматичних конструкцій та особливостей сленгу6000+ слів. Знання багатьох значень слова та розуміння правильного залежно від контексту. Знання сленгових слів і виразів, що дозволяє звучати менш академічно та більш природно

Що робимо далі

Рівні англійської мови: все по порядку 4

Тепер ви знаєте все про рівні знання англійської мови, але що далі?

Діятимемо так.

Насамперед, визначте свій рівень. Якщо ви пройшли онлайн-тест, нехай ваш рівень перевірить ще й викладач, для надійності. Як мінімум, він зможе правильно оцінити письмову та усну частину. 

Done?

Ура! Тепер у вас є відправна точка. Ви розумієте, де зараз перебуваєте і можете ставити перед собою цілі. Наприклад, ви хочете за рік піднятися з Intermediate до Upper-Intermediate. Знаходьте курси англійської у Києві або іншому місті, приєднуйтеся до групи рівня B1 і починайте свій шлях до мети. За рік ви можете скласти тест, який підтвердить ваш рівень. Результати тесту відмінно доповнять ваше резюме або стануть вагомим аргументом для підвищення на роботі.

Таблицю, де прописані рівні англійської мови та іспити з них, залишаємо нижче. 

І пам’ятайте: будь-який С2 колись був Beginner.

РівеньCEFRIELTSTOEFLCambridge Tests
Beginner/ElementaryA12.0-2.5310-432
Pre-IntermediateA23.0-3.5433-486KET Key
IntermediateB14.0-5.0487-566PET Preliminary
Upper-IntermediateB25.5-6.5567-636FCE First
AdvancedC17.0-8.0637-677CAE Advanced
ProficientC28.5-9.0CPE Proficiency
Статті
Читайте також