Блог

Мотивація вивчення англійської мови: як не перетворити навчання на тортури

— Чому, містере Студенте, чому? В ім’я чого? Що ви робите? Навіщо намагаєтеся вивчити англійську? Невже ви вірите в якісь бонуси, чи вам просто страшно бути гіршим за своїх колег? То в чому ж місія, можливо, ви відкриєте? Це кар’єрні можливості, навчання за кордоном, можливо, імміграція, чи банальне бажання дивитися голлівудське кіно мовою оригіналу? Ілюзії, містер Студент, примхи сприйняття. Вам час це побачити, побачити й зрозуміти! Ви не можете почати говорити англійською, продовжувати боротьбу безглуздо. Чому, містере Студенте, чому ви впираєтеся?

— Тому що це мій вибір.

У процесі вивчення англійської є лише одна річ, страшніша за граматику та аудіювання — це мотивація вивчення англійської мови. Неосяжна і міцна на початку, з часом мотивація йде, залишаючи студента віч-на-віч з нереалізованою мрією. Для багатьох вивчення англійської припиняється там, де починаються серйозні труднощі та зникає впевненість, що заговорити англійською взагалі можливо. Проте продовжити навчання та прокачати свій рівень до Upper-Intermediate, а то й Proficient — вибір, який легко зробити, якщо розуміти, заради чого це все.

У цій статті ми обговоримо, куди зникає мотивація вивчення англійської мови, як її зберегти та що потрібно зробити, щоб нарешті заговорити англійською. І все це — без бізнес-порад та слів про «успішний успіх».

Поїхали!

Що заважає продовжувати навчання

Мотивація вивчення англійської мови: як не перетворити навчання на тортури 1

Неприємна ситуація, в яку масово потрапляють студенти, — це коли англійську доводиться вчити роками. Різні методики, різні книги, різні викладачі — а гідний рівень володіння мовою так само залишається десь там, за горизонтом. Зрозуміло, що за таких умов мотивація вивчення англійської мови стрімко падає.

Що ж, ворога треба знати в обличчя, а тому виведемо основні причини, які знижують мотивацію:

  • Немає видимого результату
  • Нудна програма
  • Неправильний підхід до вивчення мови (зубріння, навчання через силу, акцент тільки на одному виді мовної діяльності)
  • Дискомфорт при спілкуванні з викладачем/групою
  • Страх зробити помилку
  • Немає чіткого розуміння того, навіщо взагалі ви вчите мову
  • Банальна лінь

Звичайно, це не повний список, але ми впевнені, що ви зможете доповнити його самостійно. 

Ми розібрали кілька причин зі списку, щоб зробити підвищення мотивації на уроках англійської мови більш доступною перспективою. Якщо уявити, що всі причини закинути вивчення мови — це завал, що закриває прохід, то наша мета — прибрати камені так, щоб вони не заважали нам рухатися далі. Адже на кожен аргумент можна дати контраргумент.

Наприклад:

Мотивація вивчення англійської мови: як не перетворити навчання на тортури 2
  • Немає видимого результату. А як щодо того, що ви тепер правильно будуєте речення в Present Simple і перестали робити помилку у вимові the? За пів року вивчити англійську до рівня native можуть лише одиниці, і те, за дуже інтенсивної програми. 
  • Нудна програма. Англійська мова для школярів та дорослих вже давно відійшла від тем на кшталт London is the capital of Great Britain та читання одноманітних текстів. А механічне виконання вправ на граматику тепер розбавляється переглядом відео TED та обговореннями нагальних проблем. Завдяки цьому мотивація вивчення англійської мови лише зростає.
  • Неправильний підхід. Ви займаєтеся не перший рік, а бажаного результату, як і раніше, немає — знайома ситуація? Проблема може полягати у нерегулярності занять та відсутності практики. В англійській — як у спорті: кілька місяців відпочинку можуть перекреслити річні досягнення.
    До неправильного підходу можна також віднести безглузде зубріння й акцент на одному виді мовної діяльності (наприклад, ви тільки читаєте або слухаєте подкасти). Заучування десятків слів призведе тільки до того, що вони будуть припадати пилом десь в засіках пам’яті. Спробуйте діяти за такою схемою: подивилися відео-виписали кілька незнайомих слів-запам’ятали їх-спробували використовувати у розмові/листі.
    Ну і, звичайно, не варто постійно займатися, коли ви дуже втомилися або у вас немає настрою: навчання через силу просто вбиває будь-яку мотивацію, змушуючи англійську асоціюватися з чимось неприємним. Краще взяти тайм-аут на один-два вечори та позайматися наступного разу трохи більше.
  • Страх зробити помилку. Помиляються усі. Навіть найкращі студенти у групі. Навіть викладач. Навіть носії мови. Тож як краще вчинити — зробити кумедну обмовку, зате відточити навички розмовної мови або промовчати й залишитися на рівні простих конструкцій — вирішувати вам.
  • Дискомфорт під час спілкування з викладачем/групою. Мотивація учнів під час уроків англійської падає в рази, якщо доводиться вивчати мову в людини, з якою немає контакту. Це питання вирішується або спробою поговорити з викладачем, або зміною викладача. Якщо ж вам некомфортно займатися в компанії інших людей, обирайте індивідуальні курси англійської мови.
  • Лінь. Живчиків, які 24/7 зайняті справою і все встигають, дуже мало. Більшість із нас вранці воліє поспати, надто зайняті протягом дня, а ближче до вечора нам хочеться лише відпочивати. Лінуватися — це нормально. Не варто себе дорікати за те, що замість уроку англійської ви провели вечір у пабі з друзями або дивилися розважальні відео на YouTube. Але щоб мотивація вивчення англійської мови збереглася, потрібно навчитися гармонійно вплітати англійську в свою рутину. Про це поговоримо трохи згодом.

Останнє, але також важливе — без чіткого розуміння, навіщо ви взагалі дійшли навчання, мотивація вивчення англійської мови довго не проживе. Тож чесно дайте собі відповідь на запитання — заради чого це все?

Як конвертувати мрію в ціль

Мотивація вивчення англійської мови: як не перетворити навчання на тортури 3

Є хороша фраза: «Метою є мрія з конкретним терміном виконання‎»‎. Щоб прискорити процес вивчення мови, встановіть чіткий дедлайн. Наприклад, пообіцяйте собі, що через три місяці з моменту старту вивчення ви перестанете боятися говорити англійською або почнете легко сприймати англійську мову на слух. Ставте реальні цілі: якщо ви вчите англійську з нуля, не треба сподіватися, що через пів року ви успішно здасте IELTS для просунутих студентів С2. До рівня носія ви не дійдете, зате будете сердитись на себе і розчаруєтеся у вивченні мови в принципі. Воно вам потрібне?

Крім цього, замінюйте абстрактні ідеї на реальність. Мотивація вивчення англійської мови потребує чогось більшого, ніж просто фантазії — особливо коли почалися труднощі у навчанні. Скажіть «Вивчу англійську, буду молодець» — і нічого. Скажіть «Вивчу англійську, зможу перейти на посаду мрії в крутій компанії — ось якраз вони розмістили вакансію, а тут потрібен рівень В2…‎» — і рука сама собою тягнеться до навчальних матеріалів та корисних відеоуроків. А відточити розмовні навички та проконтролювати правильність вимови вам допоможуть курси англійської

‎До речі про курси — важливим буде обрати правильну програму навчання. Виберіть кілька курсів із різним підходом до вивчення мови, запишіться на пробні заняття. Десь викладачі роблять більше акценту на граматику, десь будують програму на фільмах та серіалах, десь в пріоритеті розмовні навички. Хоч як крути, але мотивація учнів під час уроків англійської на половину залежить від викладача, тому до питання вибору правильних курсів потрібно поставитися серйозно.

А щоб ви могли побачити результати свого навчання та додатково попрактикувати свою англійську, не бійтеся спілкуватися з іноземцями — наприклад, на таких ресурсах як Interpals, Coffeestrap та Busuu.

Як не втрачати мотивацію

Мотивація вивчення англійської мови: як не перетворити навчання на тортури 4

Підвищення мотивації на уроках англійської мови можливе, якщо ви не перетворите навчання на нудну рутину. Постійно кидайте собі виклик та хваліть себе навіть за невеликі перемоги. У групі тримати себе в тонусі допомагає здорова конкуренція з іншими студентами. Це працює навіть у тому випадку, якщо ви вирішили вивчати англійську онлайн. Вам має бути в міру тяжко на уроках. Якщо навчання дається вам надто важко чи надто легко, спробуйте вибрати групу іншого рівня.

Постійно шукайте щось нове, що підігріватиме ваш інтерес і зберігатиме мотивацію вивчення англійської мови. Це може бути новий застосунок, улюблений фільм або серіал англійською, онлайн-ресурс з корисною інформацією або англомовний співрозмовник. Все це дозволяє не просто вивчити мову і потренувати пам’ять, а й розширити світогляд, адже ви знайомитеся з багатим культурним кодом іншого народу. 

Знати англійську — все одно, що вийти з Матриці. Ви починаєте бачити речі по-справжньому. Ви розумієте: багато чого навіяли перекладачі, а вони часто щось адаптують, щоб доступніше передати посил. Скільки важливої ​​інформації пройшло повз вас і скільки корисних ресурсів криється в англомовному інтернеті. Час брати справу у свої руки. Адже якщо ви не вивчите англійську — хто це зробить за вас?

Діятимемо так

Операція «Врятувати мотивацію вивчення англійської мови» починається прямо зараз. Нижче ми склали невеликий план, який допоможе вам досягти результату та не втратити інтерес до навчання.

Мотивація вивчення англійської мови: як не перетворити навчання на тортури 5
  1. Раз на два дні дізнавайтеся нові для себе слова — з фільму, книги, статті чи подкасту. Виписуйте та вивчіть їх у перший день, повторіть та використовуйте їх у житті на другий день. Наприклад, напишіть email із цими словами або згадайте їх у розмові.
  2. Робіть нотатки англійською — нехай навіть простими словами. Якщо не знаєте слово, перегляньте його переклад в онлайн-словниках та запам’ятайте його.
  3. Запишіть на диктофон те, як читаєте текст вголос. Не хвилюйтесь, якщо в перші рази ви будете незадоволені своїм читанням. Постійна практика допоможе покращити вимову та швидкість.
  4. Читайте за сніданком одну-дві статті або новини англійською. Ось тут ви можете обрати новину, зручну для вашого рівня.
  5. Слухайте подкасти BBC Learning English та дивіться відео TED.
  6. Пишіть невеликі пости англійською.
  7. Приділіть хоча б годину часу, щоб поспілкуватися англійською з другом/колегою/одногрупником. Ви також можете переписуватись in English у месенджерах.
  8. Знайдіть текст своєї улюбленої пісні англійською, прочитайте та перекладіть його. Наступного разу, коли її слухатимете, спробуйте підспівувати (або хоча б промовляти текст).
  9. Сподіваємося, мова ваших гаджетів та програм вже давно англійська? 😉 

Декілька порад від Smile School

Наприкінці ми б хотіли додати три наші головні поради.

  1. Не бійтеся помилитися. Повторюємо думку, яку вже обговорювали раніше у статті та фіксуємо, що помилятися — це нормально. Дитина падає десятки разів, коли вчиться ходити, але вона все одно встає і пробує знову. Це важливий життєвий урок, який багато хто з нас забуває прихопити з собою у доросле життя.
  2. Зробити перепочинок на день або два — це теж мотивація вивчення англійської мови. Ви повинні розуміти, що вчите мову не для когось, а для себе. Тут не буде оцінок за досягнення та умовлянь «Поставте мені 12!». Тут важливим є результат. І якщо ви відчуваєте, що сьогодні ви втомилися на роботі, не можете зосередитись на чомусь чи просто хочете вийти на прогулянку — не відмовляйте собі. Усього має бути в міру, як відпочинку, так і навчання. Англійська повинна асоціюватися у вас із захопливим проведенням часу, а не нудним зобов’язанням.
  3. Шукайте натхнення в інших — історії успіху людей, які з нуля змогли вивчити англійську, заряджають та дають зрозуміти, що все можливо. До того ж ви можете знайти відповіді на питання, які мучать вас зараз.
Статті
Читайте також